Jaki komputer do filmów 4k wybrać? Jakie podzespoły wybrać?

| 9 Komentarzy
Jakie podzespoły sprawdzą się podczas odtwarzania filmów w rozdzielczości 4K i zapewnią płynność?

Jeszcze kilka lat temu komputer do obróbki filmów 4K, nawet uruchomienia tego typu treści musiał być dobierany niczym sprzęt gamingowy. Konieczne było znalezienie dobrej karty graficznej, szybkiego procesora, nie wspominając już o odpowiednim monitorze. Obecnie odtwarzanie materiałów w jakości 4K jest jak najbardziej naturalne. Pozwalają na to podstawowe konfiguracje, choć oczywiście wiele zależy do rodzaju obsługiwanego pliku.

Polecane karty graficzne

Inaczej jednak wygląda sytuacja, gdy potrzebny jest nam komputer do obróbki filmów 4K. Bo choć spełnienie wymagań sprzętowych popularnych programów do edycji materiałów wideo może nie być trudne, tak gwarancję szybkiego i płynnego ich działania zapewnią nam wyłącznie solidne sprzęty. Wszystko to sprawia, że warto dokładniej pochylić się nad problemem i spróbować wybrać nie tylko sprzęt do oglądania, ale również pozwalający wykonać sprawny montaż filmu oraz inne czynności edycyjne.

Uwaga!

W sieci często można znaleźć określenia 4K oraz UHD, które używane są zamiennie lub łącznie. Oznaczają one jednak dwie różne rozdzielczości. 4K wynosi 4096x2160, podczas gdy UHD (tę rozdzielczość spotykamy znacznie częściej) wynosi 3840x2160. Warto mieć to na uwadze podczas zakupu monitora lub telewizora oznaczonego jako 4K UHD – w takim przypadku obowiązująca będzie ta druga, niższa wartość.

Jak skonfigurować komputer do obróbki filmów 4K?

Zanim jednak przejdziemy do typowego wyboru podzespołów pozwalających na płynne montowanie filmów, warto na chwilę zatrzymać się przy warstwie sprzętowej. Jak się bowiem okazuje, bez spełnienia pewnych warunków nie będziemy w stanie odtworzyć materiałów w 4K w takich serwisach jak HBO GO, Netflix czy YouTube 4K. Wymagania  dotyczą przede wszystkim kodeków.

Materiały w tej jakości są zazwyczaj kodowane z wykorzystaniem dwóch kodeków:

  • H.265 (HEVC) – jest używany w serwisach streamingowych, takich jak Netflix,
  • VP9 – wykorzystuje go YouTube 4K, w przypadku niższych rozdzielczości stosowany jest również kodek H.265.

Chcąc cieszyć się płynnym, bezproblemowym odtwarzaniem materiałów 4K czy też UHD, musimy dysponować kartą graficzną wyposażoną w odpowiedni dekoder, pozwalający na obsługę danego formatu. Tych informacji należy oczywiście szukać w specyfikacji sprzętu. Kolejną istotną kwestią jest obsługa standardu HDCP 2.2. Jest on wykorzystywany przez twórców materiałów 4K do zabezpieczania przed kopiowaniem, a także przed odtwarzaniem przez osoby do tego niepowołane.

Sterownik naszej karty graficznej musi więc obsługiwać ten standard. W przeciwnym wypadku odtworzenie filmu może okazać się niemożliwe.  

Karta graficzna – jaką wybrać?

Biorąc pod uwagę zarówno odtwarzanie filmów 4K, jak i obróbkę, należy zdać sobie sprawę z faktu, że absolutnie najważniejszym podzespołem zawsze okaże się karta graficzna. To od niej w głównej mierze zależy, czy będziemy w stanie obejrzeć cały film 4K bez utraty płynności. To samo tyczy się zaawansowanych programów edytorskich. Wtedy montaż filmów przy ich wykorzystaniu będzie przebiegał bez zacięć i innych problemów.

Karta graficzna  - jaką wybrać?

Jaka karta graficzna do 4K? W przypadku wyłącznie oglądania materiałów w wysokiej rozdzielczości sprawa wydaje się prostsza. Wiele nowych modeli zintegrowanych jest w stanie obsłużyć materiały w tej jakości, choć trzeba mieć na uwadze również to, że wiele zależy od samego pliku, a także pozostałych podzespołów. Dedykowana karta graficzna 4K o odpowiednim zapasie mocy da nam gwarancję, że film 4K będzie wyświetlany bez zacinania, a obciążenie poszczególnych podzespołów pozostanie na odpowiednim poziomie. W wielu starszych komputerach uruchomienie filmu 4K w serwisie YouTube często jest równoznaczne z ogromnym hukiem generowanym przez dogorywający system chłodzenia.

Jeśli więc zastanawiacie się, jaka karta graficzna do 4K będzie odpowiednia, powinniście celować w dedykowane jednostki, które korzystają z co najmniej 4 GB własnej pamięci. Oczywiście do tego należy dodać także wspomniane wcześniej kryteria związane z kodekami i standardem HDCP.

W ten sposób warto przejść do odpowiedzi na pytanie, jaka karta graficzna do obróbki wideo 4K. W tym przypadku dodatkowe pokłady mocy są znacznie ważniejsze. Decydują bowiem o sprawności realizacji poszczególnych procesów oraz szybkości przetwarzania.

Oczywiście najlepszym wyborem okażą się jednostki specjalnie dostosowane do tego typu pracy, a  także obsługi profesjonalnego oprogramowania. Biorąc pod uwagę ofertę dwóch największych producentów jednostek GPU, czyli Nvidii oraz AMD, warto polecić następujące serie:

  • Nvidia Quadro – modele specjalistyczne, których wydajność została dopasowana właśnie do użytku profesjonalnego, przez co bardzo często zachowują się one gorzej w ramach innych zastosowań (np. w grach). Karta graficzna do obróbki 4K z serii Nvidia Quadro pozwoli na szybką i sprawną realizację wszystkich procesów.
  • AMD Radeon Pro – tego typu kart graficznych jest na rynku nieco mniej, jednak one także zapewniają więcej niż przyzwoitą wydajność podczas pracy z materiałami 4K.

Warto podkreślić, że karty z obu wyżej wymienionych serii sprawdzą się również w ramach innych zastosowań profesjonalnych, na przykład w środowisku CAD. Ich przewaga nad „standardowymi” jednostkami GPU polega również na efektywnej optymalizacji poboru energii karty graficznej podczas wykonywania wspomnianych operacji.

Komputer do obróbki filmów 4K oczywiście nie musi być wyposażony w jednostki specjalistyczne. Wiele modeli komputerów gamingowych także bardzo dobrze radzi sobie z tego typu zadaniami. Oczywiście wiele zależy również od ich parametrów. Niezależnie od tego, czy celujemy w serie Nvidia Quadro, AMD Radeon Pro czy w modele gamingowe lub uniwersalne, warto zwrócić uwagę na ilość oraz rodzaj pamięci. W większości przypadku wystarczające okaże się 3-4 GB pamięci, choć przy bardziej zaawansowanych operacjach warto wybrać kartę z 6 lub 8 GB RAM. W kartach kilkuletnich będzie to zazwyczaj pamięć RAM GDDR5, natomiast w nowszych wykorzystywany jest standard GDDR5X, GDDR6 lub HBM2 (karty AMD).

AMD Radeon Pro

Na koniec rozważań na temat kart graficznych warto wspomnieć o tym, że wiele zależy również od tego, na jaki program do obróbki filmów 4K się zdecydujemy. Warto zwrócić uwagę na jego wymagania sprzętowe (zarówno minimalne, jak i zalecane) oraz opis przygotowany przez producenta. Narzędzia podstawowe będą wymagały znacznie słabszej jednostki niż te profesjonalne. Głównie dlatego, że dysponują znacznie uboższym zestawem funkcji. Programy do edytowania filmów 4K dla zawodowców wymagać będą jednak wydajniejszej karty graficznej (takie jako Final Cut Pro czy Adobe Premiere Pro).

Procesor – jaki wybrać?

W przypadku kolejnego podzespołu ponownie warto wskazać na rozdzielenie między zwykłym oglądaniem materiałów 4K a ich obróbką.

W pierwszym przypadku procesor ma mniejsze znaczenie. Z tym zadaniem bez problemu poradzą sobie standardowe układy dwurdzeniowe z przyzwoitym taktowaniem w okolicach 3000 MHz. Oczywiście im procesor będzie wydajniejszy, tym lepiej.

Jeśli jednak zastanawiamy się, jaki komputer do obróbki filmów 4K, warto pamiętać, że procesor w ramach tego typu zadań pełni, podobnie jak karta graficzna, funkcję kluczową. Odpowiada on bowiem za obsługę wszelkich operacji obliczeniowych, dlatego od jego sprawności i szybkości zależy czas ich realizacji. Jaki procesor do filmów 4K i montażu? Poniżej wymieniamy najważniejsze parametry, na które warto zwrócić uwagę.

  • Liczba rdzeni i wątków – im więcej, tym lepiej. Możemy być wtedy pewni sprawnej realizacji wielu zadań w tym samym momencie, a także odpowiedniego zapasu mocy, dzięki któremu nie będzie dochodziło do niepotrzebnych opóźnień. Procesory czterordzeniowe i ośmiowątkowe to urządzenia, od których powinniśmy rozpocząć poszukiwania. Profesjonalny komputer do obróbki filmów 4K powinien jednak korzystać z jeszcze mocniejszych podzespołów, dlatego dobrym wyborem okażą się układy sześcio-, ośmio- i dziesięciordzeniowe.
  • Częstotliwość taktowania – szybkość renderowania i realizowania poszczególnych operacji zależy również od taktowania. Ponownie im więcej, tym lepiej. Warto wziąć pod uwagę, że parametr ten w większości procesorów jest podawany osobno dla trybu bazowego oraz trybu Turbo, który jest uruchamiany w razie zwiększonego zapotrzebowania na moc obliczeniową.
  • Pamięć podręczna – parametr często pomijany, jednak on także może mieć znaczenie. W pamięci podręcznej przechowywane są bowiem najczęściej wykorzystywane dane. Procesor zapewnia do nich błyskawiczny dostęp, dlatego warto celować w modele, w których pojemność pamięci podręcznej jest spora (uwagę należy zwrócić na pamięć trzeciego poziomu – L3). Programy do montowania filmów będą działać bardzo sprawnie, jeśli wybierzemy układ dysponujący co najmniej 10-12 MB pamięci podręcznej.

Warto w tym miejscu jeszcze raz podkreślić, że każdy program do edycji wideo wyróżnia się innymi wymaganiami sprzętowymi. Ich spełnienie jednak nie wystarczy. Ważny jest bowiem odpowiedni zapas mocy.

Złącza i kable – jakie wybrać?

W przypadku podłączania do komputera monitora lub telewizora musimy zadbać również o użycie odpowiedniego kabla. Komputer do obróbki filmów 4K w wielu przypadkach korzystać będzie ze standardu HDMI. Co ważne, już standard 1.4 pozwala na przesył sygnału 4K. Obecnie w sprzedaży znaleźć możemy również kable HDMI 2.0, obsługujące rozdzielczość 4K przy odświeżaniu 60 Hz, a także HDMI 2.1 kompatybilny z dynamicznym HDR.

Rozsądniejszym wyborem, wspieranym zresztą przez nowoczesne karty graficzne, telewizory 4K i monitory zdolne pokazać film w tej rozdzielczości, będzie także standard DisplayPort. Ten typ złącza jest bardzo silnie promowany przez Apple, które przestało montować złącza DVI i HDMI na rzecz DP właśnie.

Choć w sklepie znaleźć można mnóstwo monitorów obsługujących standard DisplayPort, na rynku telewizorów nadal dominują złącza HDMI i wydaje się, że dla połączenia komputera z telewizorem to będzie lepsze rozwiązanie. Na szczęście na razie złącza te, poza produktami Apple, występują na kartach grafiki głównie parami, dzięki czemu wybór sprowadza się do wyboru kabla (jest to bez wątpienia komfort dla użytkownika). I tutaj ważna uwaga: kable do przesyłu filmów 4K z komputera do monitora czy telewizora muszą być najwyższej jakości, więc nie warto na nich oszczędzać. Lepsza jakość przewodu to mniejsze straty sygnału, możliwość jego przesłania na większą odległość i przez to lepsza jakość obrazu.

O czym warto pamiętać przed zakupem komputera?

Jak już wspomnieliśmy, program do odtwarzania filmów 4K zostanie bez problemu uruchomiony przez większość konfiguracji dostępnych na rynku. Kupując jednak komputer do edycji wideo 4K, warto przeanalizować nie tylko kartę graficzną i procesor, ale również:

  • pamięć RAM – komputer do obróbki filmów 4K okaże się mało użyteczny, jeśli będzie dysponował małą ilością pamięci RAM. Nawet podczas wykorzystania super karty graficznej i szybkiego procesora. Do montażu i edycji materiałów wideo 4K potrzebne jest minimum 8 GB RAM. Do oglądania w zupełności wystarczy 4 GB pamięci.

Zaawansowane programy do obrabiania filmów są jednak bardzo „zasobożerne”, dlatego często nawet wartość 8 GB okazuje się niewystarczająca. Jeśli więc zależy Wam na wysokim komforcie pracy, powinniście celować w konfiguracje wyposażone w 16-32 GB pamięci RAM. Powinny być to szybkie kości typu DDR4, których taktowanie wyniesie co najmniej 2400 MHz.

  • Dysk twardy – szybki „twardziel” zdecydowanie skraca czas realizacji wielu procesów, a także przyspiesza przesył plików. Komputer do montażu 4K powinien więc być wyposażony w dysk SSD, najlepiej M.2, obsługujący standard PCI-Express. Daje to gwarancję naprawdę szybkiego działania. Wiele osób dodaje równie drugi dysk HDD o sporej pojemności (1-2 TB), który służy im do magazynowania plików.
  • System chłodzenia – odtwarzane filmy 4K wymagają sporej mocy obliczeniowej, a jej użycie zawsze wiąże się z generowaniem sporej ilości ciepła, dlatego przy składaniu komputera do filmów UHD należy zwrócić uwagę na wydajny i cichy system chłodzenia. Dzięki temu komputer do obróbki filmów 4K będzie działał stabilnie, ponieważ spore obciążenie nie wpłynie na sprawność działania poszczególnych podzespołów.
  • Głośniki – obraz jest ważny, ale film to również udźwiękowienie – dobrej klasy system nagłośnienia zapewni o wiele lepsze wrażenia z oglądania.

Warto wiedzieć!

Zastanawiasz się nad nowym zestawem komputerowym? Dzięki naszemu asystentowi bez najmniejszych problemów odnajdziesz i dopasujesz do siebie podzespoły, z których stworzysz swoją konfigurację. Dobierz usługę montażu, jeśli chcesz, aby nasz serwis złożył komputer za Ciebie. Powodzenia!

Czy warto kupić komputer do obróbki filmów 4K?

Nie ma co ukrywać, filmy i seriale w jakości 4K prezentują się naprawdę wyśmienicie. Gdy dojdzie do tego wysokiej jakości dźwięk, możemy poczuć niemal kinowe odczucia podczas oglądania. Wszystko to sprawia, że warto dysponować sprzętem, który na to pozwala.

Odpowiedni komputer do obróbki filmów 4K pozwoli natomiast na efektywną pracę z tego typu materiałami. Dla niektórych osób taki sprzęt stanie się podstawowym narzędziem pracy, innym natomiast umożliwi rozwijanie nowych pasji. W każdym przypadku warto zwrócić uwagę na parametry podzespołów, o których mówiliśmy w powyższym tekście.

 

0

4,1
10 ocen
9 komentarzy
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (3)

Hm...
Artykuł zdaje się sugerować, że do odtworzenia filmu w rozdzielczości 4K potrzebna jest wielogłowicowa rakieta międzykontynentalna. Tymczasem wystarczy intelowskie APU z HD Graphics od 4200 w górę lub niekoniecznie kosmiczna karta graficzna. W przypadku Nvidia Ge Force - od GTX 650Ti w górę, a w przypadku AMD od Radeona HD 7000 (również w górę).
Sam korzystam z TV 4K, do którego podpięty jest kupiony u Was komputer z Nvidią GTX 650Ti Boost do tego 8 GB RAM, Intel Haswell 4130, hdmi i śmiga bez zająknięcia.
@gregknp: nvidia 650Ti w wersji Boost jest całkiem powaznym sprzętem, przewyższającym wiele innych kar, o 8 GB RAM też było w tekście, procesor ma mniejsze znaczenie, więc w sumie nie wiem, co Ci tu nie gra - masz dobry sprzęt, to działa.
Dziękujemy za wytknięcie błędów. Oczywiście artykuł został zaktualizowany. Pozdrawiamy.
Co do RAMu, w systemie mam 4 GB a na karcie 1 GB (nvidia 650Ti) więc absolutnie nie potrzeba 6-8 GB pamięci graficznej a zdanie: "Zresztą zalecaną wartością i tak pozostanie 8 GB RAM-u graficznego." - jest niestety bzdurą.
Szkoda, ze nie ma nic o wymaganiach do obróbki filmów 4k.
Na moim q9650 ram ddr3 1333mhz i n560gtx vram 1gb chodzi plynnie ale nie moge wlaczyc gg bo bedzie zacinac a 4 rdzenie prawie na 100% pracuja
O wiele lepiej kupić odtwarzacz oparty o technologię ARM. Choćby Himedia X3
Do 4k procesor co najmniej 2x3Ghz lub 4x2Ghz.Grafika >800MHz/1GB.RAM>4GB.
Pytanie do sklepu: czy najtańszy z polecanych przez Was komputerów (czyli ten za prawie 5.000 PLN) da radę odtworzyć jakikolwiek film w jakości 4K, czy trzeba będzie wybrać droższy model komputera za ponad 6.000 lub za prawie 8.000 PLN? Zależy mi tylko i wyłącznie na komputerze do odtwarzania filmów w jakości 4K. Czy komputer, który proponujecie - ten za prawie 5.000 PLN - nie będzie za słaby? Czy nie będzie się zacinał podczas odtwarzania filmów w jakości 4K? Proszę o odpowiedź. Jestem laikiem.
Specjalista Morele | 13:48
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.